جغرافیای طبیعی صربستان

سه شنبه 14 شهریور 1396 06:35 ب.ظنویسنده : تور

 

جغرافیای طبیعی صربستان

 صربستان مثل دیگر كشورهای حوزه بالكان سرسبز و دارای مناظر طبیعی بسیار دیدنی است.

 از مناطق طبیعی آن می توان چشمه های آب معدنی آرنجلواس، دلتای رود دانوب،‌رود ساواو درّه سرسبز كوسوو  را نام برد.

از تلاقی  دو رود ساوا  و دانوب دلتای زیبایی در پایین  قلعه قدیمی  كاله مگدان  بلگراد بوجود آمده و چشم انداز بسیار زیبایی آفریده كه از دیرباز گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جذب كرده است.

صربستان كشوری كوهستانی است و از  مهمترین رشته كوههای آن می توان آلپهای دنیاری را نام برد.

                                                       

رود  دانوب یكی از بزرگترین و  معروفترین رودهای قاره اروپا  و یكی از مسیرهای مهم و پرتردد آبی این قاره می باشد.این رودخانه از میان برخی از كشورهای اروپایی نیز میگذرد.

 كشورصربستان به دلیل اینكه در كنار دریای آدریاتیك واقع شده است دارای آب و هوای معتدل اروپایی  است.معدل درجه حرارت در طول سال، 11 درجه سانتیگراد می باشد.

میزان رطوبت در این كشور بسیاربالا است.و در برخی مناطق گاهی تا 90% هم میرسد.

 از سال 2002 میلادی نقاطی از این كشور از جمله بلگراد به دلیل تغییر شرایط جوی كره زمین، گرمای 40 درجه را تجربه كرد كه بنا به اظهار شهروندان و محققین هوا شناسی این مقدار دما در 40 سال گذشته بی سابقه بوده است.

مرتفع ترین كوه صربستان دراویسا Deravica  نام دارد.        

تغییر دمای هوا در این كشور بویژه در پایتخت آن فوق العاده متغیر است،در یك روز زمستانی،صبح هوا گرفته ومه غلیظی بر شهر سایه افكنده، پیش از ظهر هوا آفتابی و گرم میشود،بعد از ظهر ابری و نم نم باران توأم با سوز سرما، پاییز را یاد آور می شود،و نزدیك غروب باران تبدیل به برف شده و كمی قبل از نیمه شب كه برفها یخ زدند،هلهله كودكان را می شنوید كه به همراه بزرگترهای خود در شیب های تند سورتمه سواری می كنند.بنابر این در یك روز شاهد چهار فصل  هستید.

در مجموع صربستان كشوری است با زمستانهای سرد و تابستان هایی گرم.در تابستان بارندگی كمتر بوده و در این مدت هوای بسیار خشك و گرمی در اكثر نقاط صربستان در جریان است. شدت گرما در تابستان به حدی می رسد،كه اگر یك تا دوهفته باران نبارد تمامی سبزه ها و گلها خشك می شوند،اما پس از هر بارندگی طبیعت از نو به یاد بهار می افتد.

حداكثر دمای هوا  در  فصل تابستان 40 درجه سانتی گراد  و در زمستانهای سرد و طولانی،دمای هوا گاهی به منفی 20 درجه نیز كاهش می یابد.


برچسب ها: جغرافیا+صربستان ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 14 شهریور 1396 06:36 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات